Aint talking some shit here..

Saturday, February 09, 2013

Hovfjället ning Mattila suusamaraton


Hovfjället 10km ring
Reedel Torsbysse jõudes, pidin nentima et lumeolud on siin kesised. Põllud paljad ja metsas allesolev lumi kivikõvaks külmunud. Suusataadionil oli napp 4 km kunstlumerada.  Suht tüütu laskesuusatajatele disainitud ring. 15km kaugusel Hovfjälleti mäesuusakeskuses, mis asub 500 meetri kõrgusel looduskaitsealal, olid hoopis teised olud. Lund oli ohtralt, sulailmad olid suht vähe seal olukorda mõjutanud. Hovfjalletis on suurepärane 10km suusarada, ilusad vaated, parajalt tõuse ja laskumisi. Laupäeval uisklesin seal paar tundi. Samal ajal toimus lähikonnas multispordi võistlus Värmland Winter Challenge (jooks räätsadel, suusatamine, jooks, uisutamine järvel), millest osalejad pidid suusatama 2x10 km kl Hovfjälleti rajal. Jälgisin veidi võistlust. Tundus et fotograafe ja korraldustoimkonna liikmeid oli sel võistlusel rohkem kui osalejaid : )

Mattila finishiala
Kuna minu enesetunne oli suusarajal vaatamata haigusjärgsele treenimatusele päris hea, otsustasin pühapäeval Mattila suusamaratonil osaleda. See toimus Torsbyst 40 km loodes, päris Norra piiri ääres. Sellest siis ka ligi pooled osalejad Norrast. Suuskade ettevalmistamisega ei viitsinud eriti jännata, et niikuinii rohkem treeningsõit. Lükkasin vana pidamismäärde siledaks, libisemiseks sinist parafiini ja hommikul enne starti 2 kihti VR40 pidamiseks alla.

Stardihommik
Stardigruppe tähistas 4 silti: eliit, võistlejad, harrastajad ning ajavõtuta avatud raja formaadis  osavõtjad. Mingeid linte ega koridore polnud, igaüks läks sinna kuhu arvas end kuuluvat. Enda arust läksin kuskile keskele, aga enne starti vaatasin et minu taga on vaid paar rida veel suusatajaid. Stardikoridor oli hirmlai, aga juba mõnesaja meetripärast metsavahel muutus vaid kaheks klassikajäljeks. Kuna osalejaid oli nii 400 ümber, siis päris kiiresti lahtusid tropid ära ja juba pooleteise kilomeetri pärast võis vabalt oma sõitu teha. Rada oli 2x21 km, madalaima ja kõrgeima punkti vahe ~190m. Esimesed 5 km valdavalt tõus. Aga mõnusalt sõidetav igal pool. Kääri pidi vaid paari tõusunuki peal sammuma. Ning mõlemad klassikajäljed libisesid ühtemoodi hästi. Miskipärast tundus parema jala suusk veidi kehvemini libisevat, samas selles seltskonnas kes minu ümber kulges, oli laskumistel mul kõige kiirem suusk. Ja pidas hästi. Pani lausa imestama, et mitmetel skandinaavlastest harrastajatel oli vaatamata lihtsatele oludele (-10C) pidamine hellaks jäänud või siis kinni määritud (kardeti vist jäiseid olusid). Raja kohta kiidusõnad. Oli palju pikki hoogsaid kurvidega laskumisi, kus jäljest välja tulemine ega pidurdamine polnud vajalikud. Ja tõusud olid kenasti heas korras ka teisie ringi ajal, kuigi samm muutus siis töntsiks. Mõned tüübid läksid korda 5 tõusudel eest ära, ja laskumistel jäid jälle seljataha. Kuna viimased kilomeetrid olid valdavalt allamäge või kiire paaristõuge, siis lõpuks sain enamuse neist kätte. Eesmärgiks olnud 3h sisse mahtusin ilusti. Võitja aeg oli tunni jagu kiirem.

 
Selle eht skandinaavialiku kohaliku tähtsusega maratoni eripärad: Stardi-finiši alas peldikuid polnud, õigemini mingi ratastel kuut oli ja üleval mäeotsas restoranis samuti paar WC-d. Aga sellest ei lastud häirida, trollid kükitasid metsa veeres hanges reas nagu miškad :) Finishis süüa ei pakutud. Putkast võis osta hotdogi, 15 SEK . Kehtis ka Norra raha, tagasi anti suvalist skandinaavia valuutat, umbkaudu õiges vääringus : ) Aga nagu mainitud, mäeotsas oli restoran ning ka mingi kitsuke pesemisvõimalus. Kiitma peab parkimiskorraldust, mis vaatamata napile ruumile oli maksimaalselt hästi teostatud. Rinnanumbrid olid riidest ja korduvkasutatavad, need korjati finišis kohe ära.

Lõpetuseks veel Hovjället´i suusarajal samas kohas tehtud fotod, 9-aastase vahega.
 
1 Feb 2004
 
2 Feb 2013


 

0 Comments:

Post a Comment

<< Home